top of page

Vil du være Frivillig til Autisme Ungdoms Sommercamp 2023?

Kunne du tænke dig at hjælpe med at skabe en fed sommercamp for autister? Og har du mulighed for at være frivillig i uge 27 (lørdag d. 1. juli til lørdag d. 8 juli ), så læs med her.  

OBS: tilmelding for deltagere åbner først i foråret

Autisme Ungdom gentager deres Sommercamp 2023, igen op Houens Odde (vi kører i Minibusser denne gang ;) ). Hvis du kunne være interesseret i at hjælpe til, så tilmeld dig allerede her, eller læs videre med, for at blive lidt klogere.

Hvis du stadig har spørgsmål, og gerne vil vide mere kan du deltage til vores infomøde d. 19 februar. Du kan læse om infomødet og tilmelde dig her.

Hvis du har spørgsmål er du altid velkommen til at kontakte Naja på naja@autismeungdom.dk

Tusind tak til Handicappede børns ferie og Ludvigsens Legat, Augustinus Fonden, Jascha Fonden, Tuborg fondet, Skt. Georg gildernes hjælpefond, Betaniaforeningen i Danmark og Trygfonden for at støtte vores sommercamp. Uden dem havde det ikke været muligt at gennemføre vores sommercamp 🙏

Deadline for indsendelse af ansøgning: 2. marts

 

Hvad vil det sige at være frivillig?

Der er flere forskellige typer af frivillig på sommercampen, så du kan vælge lige det du har lyst til. Du vil have vagter fordelt mellem 25-35 timer på hele ugen, alt efter hvilken type du vælger, men der vil have mulighed for at kunne tage hensyn, til de enkelte mennesker efter behov. Hvis du gerne vil have dette, så skriv det gerne i ansøgningen. Du har både mulighed for at hjælpe andre, stå for aktiviteter, være i køkkenet eller en blanding af det hele. 

Uanset type frivillig, så ville du have mulighed for at komme med på vores planlægning tur fra den 5 til og med 9 april i Lalandia i Billund. Her vil vi samlet planlægge mad, aktiviteter og andet til Sommercampens deltagere

 

Typer af frivillig.

Køkken frivillig

Køkken frivillig er, som det siger i navnet, primært i køkkenet. Du vil med guide fra en mad chef, være med til at lave madlavning og måske lidt oprydning og opvask. Vi vil gøre vores bedste for du har max 2 madlavnings vagter om dagen max og har gode pauser. Arbejdsbyrden for denne type frivillig er ca. mellem 28-33 timer for hele ugen. 

Pladser: 5

 

Social frivillig

Vil du gerne være med til at sørge for at alle har det godt på turen? Så er social frivillig måske noget for dig. En social frivillig er med til forskellige aktiviteter i løbet af ugen og hvis nogen både fysisk eller psykisk skulle få det dårligt under aktiviteten, så er der, klar til at hjælpe. Hvis alle skulle have det godt, er du der også for at hjælpe de andre frivillige, med hvad end de lige skulle bruge.Arbejdsbyrden for denne type frivillig er ca. 25-30 timer for hele ugen. 

Pladser: 3

 

Almen frivillig

Hvis du gerne vil hjælpe til lidt over det hele og gerne vil prøve lidt af hvert, så kan almen frivillig være lige for dig. Du vil både hjælpe til i køkkenet, være med til aktiviteter mm. Det er for dig der gerne vil være lidt over det hele og bare gerne hjælpe til, men ikke nødvendigvis stå med det helt store ansvar. Dette her er også til dig der gerne vil hjælpe til med aktiviteter og ville have mulighed for evt. at stå for nogle af aktiviteterne. Arbejdsbyrden for denne type frivillig er ca. mellem 28-33 timer for hele ugen.

Pladser: 8

 

Venteliste.

Er du i tvivl om du ville kunne få fri fra arbejdet eller er der andet der måske kommer til at ligge indenfor tidsrummet af vores sommercamp, så har du stadig mulighed for at tilmelde dig, ved at skrive dig på venteliste. Her vil vi, hvis der er pladser tilbage efter deadlinen er overskredet ringe til dig og hører om du stadig har mulighed for at deltage. 

 

Det giver dig med et skema der let kan ændre sig, mulighed for at skrive dig op, men uden at skulle sige 100% ja, før efter 1. februar. Hvis du inden deadline finder ud af, at du godt kan alligevel, så skriv til Angelina på angelina@autismeungdom.dk , så får hun det rettet. 

 

Hvad kræver det af dig?

Der er enkelte krav til vores frivillige. Det første er at du skal kunne fremvise en ren børneattest. Efter din tilmelding, vil vi ringe til dig, så vi kan bestille børneattest på dig med det samme. Derfor kan du med fordel kode følgende numre ind, Angelina: 21 89 50 86 og Naja: 21 89 50 87

Andet krav er at du minimum er 18 år gammel. Det vil heller ikke være muligt at kunne sove på eneværelse, så du vil skulle kunne sove med andre frivillig eller sove i telt.

Tredje krav er at du vil kunne deltage i vores planlægingsstur fra den 5-9 april 2023. Hvis du ikke kan deltage i turen, så skal du være okay med at du ikke vil have en mulighed for at give udtryk for hvilke vagter du gerne vil have på ugen. 

Sidste krav er at du skal kunne deltage hele ugen på sommercampen. Vi har brug for alle vores frivillige og for at ingen af vores andre frivillige skal lide overlast, så er det vigtigt at du med stor sandsynlighed kunne deltage hele ugen. 

 

Når du har sendt din ansøgning

Når du har sendt din ansøgning om at være frivillig, så vil Campleder Angelina kontakte dig, omkring et møde enten over Zoom eller opkald, hvor vi lige snakker kort og laver en forventningsafstemning, så vi er sikker på at vi alle er enig om hvad det vil sige at være frivillig og at alle oplysninger er korrekte. Samtidig er det også her vi vil indhente børneattest, hvis du stadig er interesseret i at være frivillig. Herefter vil du blive sendt et officielt svar om du er blevet frivillig eller ej, samtidig om hvilken frivillig du er blevet.

 

Hvis du i forvejen er frivillig i Autisme Ungdom eller været frivillig til Sommercamp før, kan opkaldet skippes og får direkte svar efter behov. 

 

FAQ:

Hvornår er det?

Selve sommercampen, med forberedelse, foregår i uge 27, mere specifikt d. 1 juli kl 15 til d. 8. juli kl 12.

Hvor er det?

Gilwellhytterne på Houens Odde

Houens Odde 20, 6000 Kolding

OBS: der var vil blive kørt fra togstationen til hytterne

Planlægningstur

For at planlægge turen skal vi en tur Lalandia Billund d. 5 april til d. 9 april. Det relevante for køkken foregår d. 6 april, men køkken frivillige er velkomne til at blive.

Det vil være muligt at blive kørt til og fra nærmest station.

I vil få tilsendt mere information på et senere tidspunkt.

Hvem står for det?

Lejren er arrangeret af Autisme Ungdom, helt specifikt, af camplederne Angelina Mortensen, Melani Høyrup og Naja Føste. De frivillige er som regel oftest unge autister, med undtagelse af de køkkenfrivillige som ofte er forældre som ønsker at hjælpe.

Dette er altså en sommercamp for unge autister, som er arrangeret og afholdt af unge autister. Det er ikke et krav at du har en autisme diagnose eller en forventning, dette er udelukkende en information om forholdene. Vi ser det som positiv og gavnlig ting at have mennesker med af forskellige baggrund og evner, herunder forskellige neurotyper.

Transport

Autisme Ungdom refundere transportudgifter i forbindelse med planlægningstur og sommercamp. Både offentlig transport, samt kørsel for 1,5 kr pr km og evt. broafgifter

Mad

Vi tilpasser menuen efter særlige behov, hvis de angives.

Pauser

Idet at vi ved fra tidligere at største af vores frivillige er neurodivergente (læs: autister eller andet), bestræber vi os på at indlægge pauser og mulighed for at trække sig når man ikke har en vagt. 

Førstehjælp

Alle campledere har erfaring med førstehjælp, men for at sikre størst mulig tryghed tilbyder vi at refundere førstehjælpskurser til de frivillige. 

Arbejdsbyrde

 Fordelt på vagter på hele ugen et sted mellem 25 og 35 timer afhængig af type af frivillig, samt hvad har lyst til at stå for.

Kursus

Hvis du blive valgt til at være frivillig på vores sommercamp, så vil du blive tilbudt et konflikthåndteringskursus, som vi anbefaler på det kraftigste at du deltager i. Kurset vil enten ligge i april eller maj måned. Datoen vil blive fastlagt nærmere når vi har alle frivillige, så vi kan sørge for at så mange som mulig har mulighed for at deltage.

Ansøgning

Autisme Ungdom Sommercamp

Tilmeld dig her som frivillig eller skriv dig på venteliste

Har du været frivllig for Autisme Ungdom før?
Hvilken type frivillig vil du gerne være?
Vil du gerne stå på venteliste?
bottom of page